25. oktober 2016
PROJEKT TUDI MALI SAVINJČANI BEREJO

Spoštovani starši, otroci, bratje, sestre, babice, dedki …

Že četrto leto začenjamo projekt branja predšolskih otrok (v starosti od 4 do 6 let) Tudi mali Savinjčani berejo. To je le še ena izmed spodbud iz vašega okolja, ki vam z branjem ponuja bližino z otroško dušo:
◾Otroku je pomembno, da smo blizu.
◾Uči se knjižnega jezika, ki je drugačen od tega, s katerim se pogovarja družina. Zbira besede.
◾Opazuje črke. Čudi se. Razmišlja, da je z njimi zapisano to, kar govorimo. Gleda, kako prst drsi od leve proti desni. Šteje vrstice.
◾Tudi odrasli potrebujemo otrokovo bližino. Po tem, kako se odziva na vsebine, spoznavamo njegov čustveni svet.
◾Čustvena bolečina je del življenja. Nič hudega, če so v zgodbi žalost, izguba, razveza, nesreča … Branje z bližino je dobra priložnost, da otrok spozna tudi to stran življenja.
◾Ko otrok prosi za novo pravljico, vemo, da je njegova duša lačna tega, da jo podobe in glasovi razgibajo.

Navodilo za sodelovanje:
◾V vrtcu, kamor hodi vaš otrok, vam bodo ponudili, da ga vpišete v projekt branja. Lahko ga včlanite tudi v splošni knjižnici.
◾Prejeli boste brošuro s predstavitvijo knjig, ki si jih lahko izposodite za 14 dni v vseh enotah Medobčinske splošne knjižnice Žalec.
◾Članstvo za otroke do 18. leta starosti je brezplačno.
◾Otroci bodo skupaj s starši knjige brali od oktobra 2016 do aprila 2017. V tem času lahko preberete vse ali vsaj pet knjig.
◾V vrtcu bodo otroci na različne načine predstavili vsebine. Vzgojiteljice jih bodo po svoje motivirale za podoživljanje vsebin.
◾Zaključne prireditve bodo aprila 2017 v vseh občinah, ki sodelujejo v projektu. Povabili bomo starše in otroke. Župani občin bodo otrokom podelili pohvale. O zaključnih prireditvah boste obveščeni.
◾Ker želimo omogočiti dostop do knjig vsem otrokom, vas prosimo, da si naenkrat izposodite največ tri knjige s seznama.

Nekaj za spodbudo:

Opismenjevanje je proces, ki traja od rojstva. »Mami, povej, kaj piše tukaj!« je pogosta zahteva otrok, ki še ne znajo brati. Redno branje otrokom je eden izmed temeljev uspešnega opismenjevanja. Sodobna tehnologija pošilja v otrokovo okolje dražljaje, ki se mu zdijo privlačni, zato je toliko pomembneje, da mu starši, vzgojitelji in drugi omogočamo kakovostno uporabo slovenskega jezika v obliki branja in pogovora. Kmalu bo vprašal: »Mami, ti povem, kaj tukaj piše?«

MEDOBČINSKA SPLOŠNA KNJIŽNICA ŽALEC