• Lokalne skupnosti
Alenka Kreča Šmid
Strokovna monografija Spodnja Savinjska dolina

Ali ste vedeli:
- da je bila ena izmed bolj resnih variant Južne železnice Dunaj–Trst čez Spodnjo Savinjsko dolino
- in da je najgloblje brezno na območju občin Spodnje Savinjske doline na Vranskem Brezno presenečenja z globino – 472 m;
- da večino pitne vode pridobivamo iz kraškega in razpoklinskega vodonosnika
- in da je gladina podtalnice v zadnjih 50 letih upadla za 20 cm;
- da so na območju 1 bioplinarna, 3 male hidroelektrarne in 1 mikro termoelektrarna;
- da je bilo na območju Spodnje Savinjske doline 306 mlinov in žag, od teh delujoča danes le še dva mlina?
Vse to in še marsikaj drugega lahko izveste v strokovni monografiji Spodnja Savinjska dolina – V toku idej in doživetij po dolini zelenega zlata, ki jo je izdalo Društvo mladih geografov Slovenije po skoraj enoletnem projektu raziskovanja območja. Dostopna je v vseh občinskih knjižnicah. Lahko jo prebirate tudi na spletu: http://geo.ff.uni-lj.si/sites/default/files/ezbornik_savinjska.pdf .

V knjigi smo še posebej prevetrili zelo aktualne tematike, kot so: hitra cesta do Velenja, stanje kakovosti kmetijskih prsti in voda, lokalna oskrba v javnih ustanovah, gradnja suhih zadrževalnikov in predlogi mokrih zadrževalnikov v povirnih delih, predlagali in ovrednotili smo prihodnje možnosti razvoja hmeljarstva, pripravili 8 medobčinskih turističnih paketov itd.
Spodnja Savinjska dolina je tako po dolgem času predstavljena zelo celostno in strokovno, obravnavane so zelo različne tematike, od podnebja, geologije, hidrologije, zgodovine, gospodarstva, turizma, kulturne dediščine itd. Bralce Novic tako vabimo, da si knjigo vzamejo v roke in bodo izvedeli marsikaj novega o območju, kjer vsakodnevno hodimo po raznih opravkih in kakšne stvari preprosto spregledamo ali zanje ne vemo.

Prijetno branje!

Alenka Jelen, Miha Klemenčič in Estera Popovič