14. september 2020
TUDI NAŠA OBČINA VKLJUČENA V EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI

Evropski teden mobilnosti (ETM), najbolj razširjena kampanja na področju trajnostne mobilnosti na svetu, bo tudi letos potekala med 16. in 22. septembrom, pod sloganom »Izberi čistejši način prevoza!«. Naša občina se v kampanjo vključuje s promocijo treh prikazovalnikov hitrosti za umirjanje prometa.

Od meseca julija 2020  je tako  lokalna skupnost bogatejša za nov prikazovalnik hitrosti, ki je nameščen pred nevarnim odsekom, ob državni cesti v Pondorju. Financiran je z lastnimi sredstvi občine, ki so bila planirana v proračunu za letošnje leto.
Prikazovalnik ob lokalni cesti Loke-Tabor, za katerega je potekel rok brezplačnega najema (spomnimo, da smo ga v letu 2019 pridobili na podlagi razpisa Agencije za varnost prometa in bi ga bilo po eno letni uporabi potrebno vrniti),  je  občina odkupila.
Skupno imamo trenutno v občini locirane tri prikazovalnike - tretji se nahaja v Ojstriški vasi, prav tako ob državi cesti Tabor-Pondor.
Vse tri naprave imajo vgrajen mikrovalovni radar za merjenje hitrosti vozil. Izmerjene vrednosti sproti prikazujejo. Podatki o hitrostih in številu vozil se beležijo v notranji pomnilnik, kjer so na voljo za kasnejšo obdelavo in posredovanju Policiji in redarski službi, ki se na podlagi analize meritev  odločata za postavitev merilnikov hitrosti.

Ugotavljamo, da smo s postavitvijo prikazovalnikov hitrosti znatno pripomogli k umirjanju prometa, saj imajo na voznike občuten psihološki učinek in tako vedno bolj upoštevajo predpisane omejitve hitrosti.