16. januar 2017
OČETOVSKI DOPUST V LETU 2017

V letu 2017 se na podlagi 5. in 6. odstavka 115. člena Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 26/14 in 90/15, v nadaljnjem besedilu ZSDP-1) spremeni število dni očetovskega dopusta, način izrabe očetovskega dopusta ter obdobje nadomestila.

V letu 2017 je oče upravičen do 50 koledarskih dni očetovskega dopusta. 25 koledarskih dni očetovskega dopusta je plačanega, saj za njih država zagotavlja očetovsko nadomestilo. Za ostalih 25 koledarskih dni pa država zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače.

Prvih 15 koledarskih dni (oziroma 11 delovnih dni) dopusta, mora oče izrabiti do šestega meseca otrokove starosti. Od 1.1.2017 ima oče pravico še do 10 koledarskih dni plačanega očetovskega dopusta, ki ga mora izrabiti v strnjenem nizu po koncu starševskega dopusta, najkasneje pa do konca prvega razreda osnovne šole otroka. Ostalih 25 koledarskih dni (oziroma 17 delovnih dni), za katere so plačani prispevki za socialno varnost (ti. »neplačani« dopust), oče lahko izrabi do tretjega leta starosti otroka.

Pravica do očetovskega dopusta v letu 2017

1. Do 10 koledarskih dni očetovskega dopusta v strnjenem nizu so v letu 2017 upravičeni očetje novorojenčkov, ki prvič vlagajo vlogo za očetovski dopust.

2. Do 10 koledarskih dni očetovskega dopusta v strnjenem nizu so upravičeni očetje otrok, ki so mlajši od treh let in še niso vložili vloge za 5 koledarskih dni očetovskega dopusta ter imajo vsaj še 50 koledarskih dni (35 delovnih dni) »neplačanega« očetovskega dopusta – zanj še niso zaprosili ali ga še niso izrabili. Po 1. 1. 2017 lahko z vlogo uveljavljajo 10 koledarskih dni plačanega očetovskega dopusta. O pravici bodo dobili novo odločbo, v kateri bodo upravičeni do 10 koledarskih dni plačanega očetovskega dopusta, ki jih morajo koristiti v strnjenem nizu (zaporedoma, tudi sobote, nedelje in praznike) in 50 koledarskih dni manj »neplačanega« očetovskega dopusta, če jim je bil že priznan.

3. Do 10 koledarskih dni očetovskega dopusta v strnjenem nizu so upravičeni očetje otrok, ki so mlajši od treh let in so v letu 2016 pridobili pravico do plačanih 5 dni očetovskega dopusta, vendar jih še niso koristili,  ter imajo še vsaj 25 koledarskih dni (17 delovnih dni) »neplačanega« očetovskega dopusta. Po 1. 1. 2017 lahko z vlogo uveljavljajo preoblikovanje pravice v 10 koledarskih dni plačanega očetovskega dopusta. O pravici bodo dobili novo odločbo, v kateri bodo upravičeni do 10 koledarskih dni plačanega očetovskega dopusta, ki jih morajo koristiti v strnjenem nizu (zaporedoma, tudi sobote, nedelje in praznike) in 25 koledarskih dni manj »neplačanega« očetovskega dopusta.

4. Do 10 koledarskih dni očetovskega dopusta v strnjenem nizu so upravičeni očetje otrok, ki so mlajši od treh let in so v letu 2016 pridobili pravico do plačanih 5 dni očetovskega dopusta ter so jih tudi že izkoristili ter imajo še vsaj 25 dni (17 delovnih dni) »neplačanega« očetovskega dopusta. Po 1. 1. 2017 lahko z vlogo uveljavljajo preoblikovanje pravice v 10 koledarskih dni plačanega očetovskega dopusta. O pravici bodo dobili novo odločbo, v kateri bodo upravičeni do 10 koledarskih dni plačanega očetovskega dopusta in 25 koledarskih dni manj »neplačanega« očetovskega dopusta. Ker so očetje 5 koledarskih dni že izkoristili in ker je pogoj izrabe strnjeni niz, ki je bil tukaj prekinjen zaradi postopne uveljavitve pravice v več različnih letih, lahko izrabijo samo še 5 dni v strnjenem nizu.

5. Očetje, ki so že v celoti izkoristili »neplačani« očetovski dopust (jim ga je ostalo manj kot 25 koledarskih oziroma 17 delovnih dni) in očetje, katerih otroci so ob vložitvi vloge starejši od treh let in »neplačanega« očetovskega dopusta ne morejo več uveljaviti oziroma izrabiti, »neplačanega« očetovskega dopusta ne morejo preoblikovati v plačanega.

Očetovski dopust se uveljavlja na centru za socialno delo z vlogo. Center prizna pravico do očetovskega dopusta z odločbo. V vlogi še ni potrebno navesti datumov izrabe za 10 koledarskih plačanih dni, ki jih oče izrabi v strnjenem nizu. Po izrabi oče sporoči datume na center za socialno delo zaradi izplačila nadomestila (Priloga OČD).

Pripravila: Nataša Cizej, CSD Žalec