09. december 2020
POSLANICA VARUHA ČLOVEKOVIH PRAVIC

Prejeli smo poslanico varuha človekovih pravic Petra Svetine ob mednarodnem dnevu človekovih pravic, ki ga obeležujemo v četrtek, 10. decembra 2020.

V njej je varuh med drugim zapisal, da ta čas prinaša tudi trenutek za razmislek. Pa ne le o pomenu in razumevanju naših pravic, ampak tudi o naših vrednotah in naši kulturi, ki jo z njimi povezujemo - kulturi strpnosti, kulturi sprejemanja in dialoga, kulturi vključevanja in nenazadnje tudi kulturi medsebojne komunikacije:

"V teh zahtevnih časih se naša prihodnost zdi negotova. Posledice zdravstvene krize se kažejo tudi v epidemiji stisk zaradi bolezni covid-19 ali drugih, izgubi najbližjih, pomanjkanju socialnih stikov, izoliranosti, izgubi službe ali službeni preobremenjenosti ter stiskah, ki so povezane z opravljanjem šole na daljavo in družinskim življenjem. Mnogi so še bolj na robu, kot so bili. Poglobila se je revščina, povečuje se nasilje, naraščata neenakost in diskriminacija, ta globalna kriza pa je povzročila še druge vrzeli, ki načenjajo uresničevanje človekovih pravic. Da bi si v celoti opomogli in zgradili svet, kot si ga želimo – ki je bolj odporen, pravičen in trajnosten -, pa bomo morali še naprej aktivno vlagati v ukrepe za odpravo teh vrzeli in nenazadnje na prvo mesto ponovno postaviti strpnost, toleranco, sočutje in človečnost. Čeprav se v tej izkušnji včasih počutimo same, pa vendarle nismo ločeni in izolirani, temveč smo del večje človeške izkušnje za katero si srčno želim, da nas ne bi tako delila, ampak bolj povezovala."

Na spletni strani varuha človekovih pravic boste našli tudi varuhov video nagovor s podnapisi.

Na predvečer mednarodnega dneva človekovih pravic, 9. decembra 2020, ob 20. uri, pa vas vabijo še k ogledu pogovora z varuhom človekovih pravic Petrom Svetino, ki ga bo vodil novinar in voditelj na radiu Val 202 Miha Šalehar. Pogovor, ki bo podnaslovljen in tolmačen v slovenski znakovni jezik, si lahko ogledate na:

- Facebook strani institucije Varuha človekovih pravic ali njihovem Youtube kanalu,
- preko spletne strani ali Facebook profila Slovenske tiskovne agencije-STA in na
- MMC portalu RTV Slovenija.

Če ga boste zamudili, bo po objavi na voljo na spletni strani www.varuh-rs.si.