• Poslovno
08. oktober 2019
ZMANJŠANJE STROŠKOV ZA NOVE SKORAJDA NIČ-ENERGIJSKE STAVBE

CoNZEBs je projekt okvirnega razpisa EU Obzorje 2020 na temo „Zmanjšanje stroškov za nove skorajda nič-energijske stavbe“ (call H2020-EE-2016-CSA, tema EE-13-2016). Čemu je namenjen? CoNZEBs identificira in ocenjuje nabore tehnoloških rešitev, ki vodijo do znatnih znižanj stroškov v novih skoraj nič energijskih stavbah (slovensko sNES, angleško NZEB). Poudarek projekta je na večdružinskih stavbah, njihovih gradnjah ter sedanjih in bodočih stanovalcih v teh stavbah. Projektno skupino, ki izvaja projekt sestavlja 9 organizacij (nacionalnih raziskovalnih organizacij na področju visokozmogljivih stavb in stanovanjskih združenj) iz 4 različnih držav (Nemčija, Danska, Italija in Slovenija). Stanovanjski sklad Republike Slovenije, javni sklad je vključen kot nacionalni stanovanjski sklad, pridruženi partner iz Slovenije in glavni izvajalec stanovanjske politike države. Projektno obdobje je od 01.06.2017 do 30.11.2019.
Projekt se je začel z določitvijo osnovnih stroškov za običajne nove stavbe, trenutno na voljo sNES in zgradbe, ki presegajo raven sNES, na podlagi izkušenj konzorcija. Nato so bili analizirani postopki načrtovanja in gradnje, da se ugotovijo možna znižanja stroškov. Vsi sklopi rešitev se ocenjujejo glede na prihranke stroškov, energijsko učinkovitost in uporabnost v večdružinskih stavbah. Ocena življenjskega cikla različnih stopenj stavb (običajne stavbe, sNES) in sNES z uporabo nizov rešitev za dolgoročno zmanjšanje stroškov zagotavlja dolgoročno perspektivo na vpliv okolja in gospodarstva na alternativne rešitve zasnove sNES. Preiskava izkušenj in pričakovanj končnih uporabnikov skupaj s tem priročnikom (v brošuri) o sorodnih koristih sNES bo spodbudila življenje v teh stavbah in povečala energijsko učinkovitost s spodbudnim vedenjem uporabnikov.
Več informacij o projektu najdete na spletnem naslovu: https://www.conzebs.eu/  oz. dobite na tel. št. 01- 47- 10- 507 (vprašajte za kontakt CoNZEBs).

Stanovanjski sklad Republike Slovenije, javni sklad in Gradbeni inštitut ZRMK