JUTRO V TABORU
CERKEV SV. JURIJA
TABOR S PTIČJE PERSPEKTIVE - P. STROUHAL
VZPETINE NAD TABOROM - U. LEDINEK
SONCE ZLATI SPODNJO KAPLO
POGLED IZ OJSTRIŠKE VASI
STRAŽARJI KRVAVICE IN ČEMŠENIŠKE PLANINE
TRAVNIKI OJSTRIŠKE VASI
OBČINA TABOR
.. prav lepa je šentjurska fara, še lepši je šentjurski zvon ..
  • Prostovoljstvo
10. februar 2022
Saša Zidanšek Obreza
BISTVENA JE TAKOJŠNJA POMOČ

Bolničarji so člani ekip prve pomoči pri Rdečem križu ali kateri drugi prostovoljni organizaciji (gasilska društva, Gorska reševalna služba, jamarska društva…), ki sestavljajo ekipe za zaščito in reševanje v sistemu Civilne zaščite. Ekipa prve pomoči RKS je sestavljena iz šestih članov. Ima obveznega vodjo ekipe in pet članov, izmed katerih je eden namestnik vodje. Vsi člani ekipe morajo imeti opravljen predpisani tečaj za bolničarje prve pomoči.

Prva pomoč je veščina, ki lahko zagotovi učinkovito in hitro ukrepanje ter pomaga pri oskrbi poškodb oziroma pri nenadni bolezni, lajša trpljenje in povečuje možnosti za preživetje ljudi v stiski. Prva pomoč traja toliko časa, dokler poškodovanec ali oboleli ne dobi ustrezne strokovne pomoči.

Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje organizira v dogovoru z Rdečim križem Slovenije in drugimi nevladnimi organizacijami ter občinami do 200 ekip za prvo pomoč, ki lahko delujejo na območju celotne države. Območna združenja Rdečega križa Slovenije v sodelovanju z občinami ustanovijo najmanj eno ekipo na 5.000–10.000 prebivalcev in na vsakih nadaljnjih 10.000 prebivalcev še eno ekipo. Ekipe so poimensko zapisane v evidenci Uprave RS za zaščito in reševanje in se jih po potrebi lahko aktivira.

Naloge teh ekip so predvsem:

-          dajanje prve pomoči poškodovanim in obolelim,

-          pomoč pri izvajanju triaže,

-          pomoč pri dekontaminaciji poškodovanih ali obolelih,

-          sodelovanje pri prevozu lažje poškodovanih in obolelih,

-          sodelovanje pri negi poškodovanih in obolelih ter

-          sodelovanje pri izvajanju higiensko-epidemioloških ukrepov.

Ekipe so aktivirane ob naravnih in drugih nesrečah, kot so nesreče v cestnem, železniškem in zračnem prometu, požar, jedrska nesreča ter druge ekološke in industrijske nesreče, ki jih povzroči človek s svojo dejavnostjo in z ravnanjem pa tudi vojna, izredno stanje, uporaba orožij ali sredstev za množično uničevanje ter teroristični napadi s klasičnimi sredstvi in druge oblike množičnega nasilja.

Do konca februarja bodo licencirani predavatelji RKS v Žalcu usposobili 21 novih bolničarjev, ki bodo prostovoljno sodelovali z RKS – OZ Mozirje, Šentjur, Slovenske Konjice, Šmarje pri Jelšah in Žalec. 45-urno usposabljanje zajema 17 ur predavanj in 28 ur vaj: kandidati so že seznanjeni z ustrojem in delovanjem človeškega telesa ob dajanju prve pomoči, prepoznajo naloge in aktivnosti ter delujejo v skladu s cilji, moralnimi in pravnimi vidiki dajanja prve pomoči, kdaj uporabljati telefonsko številko 112 in vzpostaviti dobro medsebojno sodelovanje s člani enot prve pomoči, varno in pravilno pristopati k poškodovani in ali nenadno oboleli osebi, varno prenašati nenadno obolele ali poškodovane, uporabljati opremo člana in ekipe prve pomoči ob naravnih in drugih nesrečah, znati izvajati temeljne postopke oživljanja pri dojenčku, otroku in odraslem z uporabo AED ter izvajati ukrepe pri zapori dihalne poti s tujkom.

Slika: RKS - OZ Žalec: Poškodovana oseba je pripravljena za prenos z zajemalnimi nosili.

 

Vmesnik
Prilagodite vmesnik, da bo lažja uporaba za različne pogoje.
To upodablja dokument v visokokontrastnem načinu.
S tem se dokument prikaže kot bel na črnem
To lahko pomaga tistim, ki imajo težave pri obdelavi hitrih premikov zaslona.
To naloži pisavo, ki je lažja za branje za osebe z disleksijo.